parkish
24 اسفند 1401 - 09:08

سوگلی سوغات‌های نوروزی گلستان/ یادگارهای دیار نگارستان پرشمار است

گرگان- زندگی توأمان اقوام و طوایف مختلف ایرانی، با فرهنگ‌ها و رسوم مختلف در گلستان سبب شده تا گستره و تنوع سوغات‌های نوروزی در این استان چشمگیر تر از سایر مناطق ایران زمین باشد.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: استان گلستان به سبب برخورداری از شرایط جغرافیایی خاص و قومیت‌های مختلف، آئین‌ها و آداب ورسوم پرشماری داشته و از این حیث نسبت به سایر استان‌های کشور متمایز است.

به دلیل زیست اقوام مختلف در گلستان تنوع غذا و شیرینی‌های محلی و صنایع دستی چشمگیر بوده و این امر جذابیت‌های مناسبی را برای گردشگران ایجاد کرده است.

اقوام مختلف ترک، کرد، فارس، ترکمن، مازنی، کتولی، سیستانی، بلوچ، قزاق و غیره در نگارستان ایران زندگی کرده و هرکدام صنایع دستی و یا خوراکی‌های محلی دارند که سبب می‌شود مسافران و گردشگران دست پر از این دیار راهی شهر و موطن خود شده و تحفه‌ای را به یادگار همراه ببرند.

در ادامه به بخش کوچکی از این سوغاتی‌ها (در دو دسته خوراکی و صنایع دستی) اشاره خواهد شد، حیف است که در سفر به گلستان این طعم ها و زیبایی را امتحان نکنید.

حلوای آوماج

این حلوا مختص استان گلستان است. به طوری که با دستور پخت بسیار سختش، در هیچ جای ایران تهیه و یافت نمی‌شود. در زمان‌های قدیم حلوای اوماج فقط در ایام نوروز تهیه می‌شد ولی امروزه در همه قنادی‌های گلستان می‌توان در دسته بندی‌های مختلف این حلوا را تهیه کرد.

سوگلی سوغات‌های نوروزی گلستان/ یادگارهای دیار نگارستان پرشمار است

از شیره انگور و عسل در پخت این حلوا استفاده می‌شود که طعم متفاوتی را نسبت به سایر حلواها دارد. فرم‌های لوزی حلوای اوماج با تزئین پودر پسته و بادام دارای طرفدارهای زیادی نسبت به سایر شکل‌هایش است، حیف است اگر به گرگان بروید و این حلوا را امتحان نکنید.

گلستان علاوه بر خوراکی های خوشمزه، صنایع دستی زیبا دارد مواد این حلوای خوشمزه، علاونه بر عسل، پودر پسته، آرد گندم، روغن، گلاب و هل است. روی این حلوا را با خلال پسته یا گل‌های محمدی تزئین می‌کنند.

نان پادرازی

نان پادرازی نوعی شیرینی بسیار ساده و اصالتاً به شهر تاریخی گرگان مربوط می‌شود. ولی امروزه این نان خوشمزه را می‌توان در تمامی شهرهای استان گلستان تهیه و خریداری کرد.

نان پادرازی در دو شکل خشک و روغنی پخته می‌شود که اغلب نوع روغنی آن به عنوان سوغات پیشنهاد می شود.

نوع خشک این شیرینی در عزاداری‌ها در کنار حلوا و خرما برای پذیرایی کاربرد دارد، ولی نوع روغنی در کنار چای عصرانه جذاب و خوشمزه ای است.

سوگلی سوغات‌های نوروزی گلستان/ یادگارهای دیار نگارستان پرشمار است

سرغربیلی

این شیرینی محبوب ترین شیرینی‌های سنتی گرگان است. برای تهیه خمیر این شیرینی سرغربیلی از ماست یا شیر استفاده می‌شود. پس از اینکه خمیر شیرینی ور آمد، گلوله‌هایی کوچک از آن را بر داشته و در روغن داغ سرخ می‌کنند. در نهایت هم روغن شیرینی‌های سرخ شده را گرفته و با خاک قند تزئین می‌کنند.

جز حلوا

این حلوا که حلوای گردویی هم نامیده می‌شود در بعضی شهرهای گلستان مانند کردکوی پخته می‌شود. این نوع حلوا پخت سختی دارد و معمولاً برای پذیرایی در جشن‌ها، شب نشینی ها و حتی عزاداری‌ها به کار می رود. جز حلوا مانند دیگر حلواها آرد ندارد و مواد اصلی آن مغز گردو و برنج نیم دانه است.

سوگلی سوغات‌های نوروزی گلستان/ یادگارهای دیار نگارستان پرشمار است

نان زنجبیلی

یکی از شیرینی‌های معروف گلستان، نان زنجبیلی است. این شیرینی، از شیرینی‌های محبوب گرگانی ها است که در جشن‌های خود، از آن استفاده می‌کنند.

ترکیبات نان زنجبیلی آرد سفید، شکر، زنجبیل، روغن و آب بوده و اگر به گرگان مرکز استان گلستان سفر کردید نان زنجبیلی را امتحان کنید.

نان خرمایی

از شیرینی‌های دیگر این استان، نان خرمایی گرگان است. مواد این شیرینی خرما، شکر، آرد سفید، آب، گردو، پودر هل، دارچین و روغن است و شاید ترکیب این شیرینی ساده باشد اما فوت و فن پخت آن را فقط گرگانی‌ها می‌دانند.

با خرید بسته‌های نان خرمایی می‌توانید یک شیرینی اعلا به دوستان و آشنایان خود سوغات دهید.

سوگلی سوغات‌های نوروزی گلستان/ یادگارهای دیار نگارستان پرشمار است

بیشمه

پیشمه یا بیشمه که یک شیرینی بامیه مانند و بسیار خوشمزه ترکمنی بوده که از نظر طعم و مزه بسیار شبیه پیراشکی یا گوشفیل است.

این شیرینی از آرد و شکر و تخم مرغ تهیه می‌شود و در روغن داغ سرخ می‌شود و جز سوغات محلی آنها محسوب می‌شود. بیشمه بسیار موردعلاقه ترکمن ها است و آن را در موارد غیر از عروسی و به صورت مصرف شخصی هم استفاده می‌کنند.

صنایع دستی

سوغاتی گلستان فقط محدود به خوراکی نیست و صنایع دستی بی‌نظیر این استان هم زبانزد خاص و عام بوده است.

خرید صنایع دستی به چرخه گردشگری پایدار کمک می‌کند و باعث حفظ هنرهای صنایع دستی هم می‌شود و علاوه بر ان سبب تشویق جوانان به ورود این عرصه خواهد شد.

سنت و آیین‌های مختلف در روند تولید کالاهای صنایع دستی مشاهده شده و از همین رو می توان علاوه بر تهیه سوغاتی زیبا، هنر و اصالت مردم یک استان و شهر را حفظ کرد.

سوگلی سوغات‌های نوروزی گلستان/ یادگارهای دیار نگارستان پرشمار است

منسوجات ابریشمی

ابریشم بافی پیش از دوران صفویه در گلستان رایج بوده است. در گذشته هنگام رشد و شکوفایی صنایع ابریشم بافی، مناطق سواحل دریای خزر از جمله گلستان به عنوان مهم‌ترین مناطق تولید و بافت ابریشم مطرح و شناخته می شدند، امروز هم ابریشم بافی در برخی از مناطق این استان مانند رامیان، آزادشهر، مینودشت، گرگان و علی آبادکتول رایج است.

بانوان و مردان گلستانی با پرورش دادن کرم ابریشم، تولید نخ ابریشم و رنگ کردن نخ‌ها، محصولات ابریشمی مختلف مانند لباس‌، روسری‌، دستمال‌، حوله ابریشمی و غیره تولید می کردند.

زیبایی و ترکیب رنگ این صنعت دست زنان و مردان گلستان را باید از نزدیک دید و لمس کرد.

سوگلی سوغات‌های نوروزی گلستان/ یادگارهای دیار نگارستان پرشمار است

جاجیم

جاجیم هم مانند قالی در بسیاری از شهرهای ایران بافته می‌شود اما جاجیم‌های ترکمنی دارای طرح‌های ساده تزئینی بر روی نقشه هستند. جاجیم‌ها به نسبت قالی‌ها، ضخامت کمتری دارند و زیراندازهای پشمی عالی هستند که می‌توانید در اتاق خواب و یا آشپزخانه از آن استفاده کنید.

قالی و قالیچه ترکمن

از مشهورترین صنایع دستی گلستان، قالی و قالیچه ترکمنی است. شهرهای دیگر مثل تبریز، کرمان و اصفهان هم دارای قالی‌هایی تقریباً مشابه هم هستند ولی قالی و قالیچه ترکمن با بافت منحصر به فرد و متفاوتش خود را از همه قالی‌های جهان متمایز کرده است.

اگر امسال قصد سفر به این استان را دارید، حتماً از بندر زیبای ترکمن دیدن کنید و قالیچه‌ها و پشتی‌های ترکمنی را به عنوان سوغات جذاب و رنگارنگ خریداری کنید.

این سوغات خارق العاده را می‌توان در تمامی بازارچه‌های صنایع دستی همه شهرهای استان گلستان پیدا کرد.

سوگلی سوغات‌های نوروزی گلستان/ یادگارهای دیار نگارستان پرشمار است

زیورآلات ترکمنی

زیورآلات ترکمنی معمولاً از جنس نقره ساخته می‌شوند و در بسیاری از آن‌ها، سنگ عقیق قرمز و یا دیگر سنگ‌ها به عنوان نگین استفاده می‌شود.

امروزه هم برای ساخت این زیورآلات از فلز برنج استفاده می‌شود که علاقه‌مندان زیادی دارد.

زیورآلات کاربردهای متنوعی دارند که می‌توان به زیورآلات لباس، مو، سر و پیشانی، گوش، گردن و سینه، انگشت و مچ دست، کمر اشاره کرد.

این زیورآلات بر روی لباس ترکمن‌ها، نشانه‌های خاصی دارد که نشان دهنده طایفه و وضعیت تأهل آنها است. به طور مثال کلاه و سربندهای زنان متأهل، نگین‌ها و سکه‌های بیشتری از بانوان مجرد دارند.

استقبال گردشگران خارجی و مسافران داخلی باعث شده تا زیورآلات ترکمنی علاوه بر شهرهای ترکمن‌نشین در شهرهای دیگر هم یافت شود.

به گزارش خبرنگار مهر، استان گلستان با دارای بودن اقوام و طوایف مختلف، از گستردگی زیادی در حوزه سوغات برخوردار است که مسافران نوروزی می‌توان به فراخور علاقه خود، از سوغاتی‌های خوراکی یا صنایع دستی آن به یادگار تحفه‌ای به موطن خود ببرند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1093920